image

Treningi Nordic Walking

Terminy i miejsca treningów grupowych

Partynice

Zbiórka: parking sklepu Aldi przy ul. Zwycięskiej 7 (przy samym wejściu do sklepu). Parking jest duży, utwardzony i dobrze oświetlony.

Termin: poniedziałek, środa, piątek w godz. 19.30-21.00.

Prowadzący: Marcin Wroński (+48 508 287 007), Marta Żebrowska (+48 697 020 959)

Dojazd: autobusy: 113, 127, 144, 112, tramwaje: 7,17

Serdecznie zapraszamy do udziału w treningach nordic walking w jednym z zabytkowych miejsc Wrocławia na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice, który wybudowano w 1907 r. W czerwcu 2019 r. oddano do użytku ścieżkę pieszo-biegową otulającą tor wyścigowy o długości 3,5 km. Ścieżka rekreacyjna służy mieszkańcom do spacerów, biegania, uprawiania nordic walking, ale też po prostu do odpoczynku i rekreacji. Wokół ścieżki nasadzono kilka tysięcy roślin: drzew, krzewów, kwiatów, utworzono łąki kwietne, tereny zielone zostały oczyszczone i poszerzone. Powstało także nowe, bezkolizyjne przejście dla koni schodzących z toru wyścigowego. Wiadukt będący częścią ścieżki rekreacyjnej stanowi jednocześnie świetny punkt widokowy, nie tylko w czasie gonitw i imprez hippicznych. W ramach inwestycji powstały także cztery dodatkowe wejścia na tor od Wysokiej, ul. Ołtaszyńskiej i parkingu przy ul. Zwycięskiej. Atrakcyjność i dostępność tego miejsca wzrosła jeszcze bardziej w grudniu 2022 r. po wykonaniu oświetlenia ścieżki pieszo-biegowej na całej długości.

Bez wątpienia Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym i otwartym na odwiedzających miejscem, szczególnie poza dniami wyścigowymi. Dzięki ukończonej inwestycji tor wyścigowy, oprócz swojej podstawowej funkcji pełni obecnie rolę parku na południu Wrocławia.

Przyjdź, zobacz i odkryj Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice podczas treningów nordic walking razem z Acteam!

Park Zachodni

Zbiórka: parking naprzeciwko wejścia do hotelu Orbita, ul. Wejherowska 34

Termin: sobota w godz. 9.00-10.30

Prowadzący: Marcin Wroński (+48 508 287 007), Marta Żebrowska (+48 697 020 959)

Dojazd: autobusy: 119, 126, 127, 128, 129

Serdecznie zapraszamy do udziału w treningach nordic walking w historycznym miejscu Wrocławia – w Parku Zachodnim. Park ten, o powierzchni ok. 75 ha, powstał w latach 1897-1899 i obecnie położony jest w obrębie ulic Lotniczej, Pilczyckiej, Kozanowskiej i Popowickiej.

Kompleks zieleni został założony na terenie dawnych cmentarzy: komunalnego, żydowskiego, katolickiego cmentarza parafii św. Mikołaja oraz cmentarzy poniemieckich. Na terenie parku, do czasów obecnych, zachowały się m.in. fragmenty żeliwnych krzyży, kamienne nagrobki, secesyjna figura anioła na postumencie, modernistyczne kwietniki i sadzawki oraz stanowisko artyleryjskie z podziemnym schronem w pobliżu nowego cmentarza Żydowskiego.

Obecnie park Zachodni stanowi teren rekreacyjny mieszkańców zachodniej części Wrocławia. Znajdują się tutaj m.in.: liczne ścieżki o doskonałym podłożu do uprawiania nordic walking, a także do biegania, boisko do gier sportowych, place zabaw, liczne polany powstałe w starorzeczu Odry, grobla Kozanowska łącząca Kozanów z parkiem Popowickim, hala sportowo – rekreacyjna Orbita.

Trasa biegowa w Parku Zachodnim ma długość 1,9 km. Prowadzi alejkami parkowymi, o naturalnym podłożu, wśród wysokich drzew stanowiących doskonałą osłonę od słońca i wiatru.

Przyjdź, zobacz i odkryj Park Zachodni podczas treningów nordic walking razem z Acteam!

Dla kogo nordic walking?

Bez względu na wiek czy płeć – każdy może spróbować swoich sił. Wystarczą sportowe buty, kije i możesz ruszać w drogę. Wybierz się na pieszą wędrówkę po zdrowie. Nordic walking łączy w sobie zalety wypoczynku na świeżym powietrzu wraz z aktywnością fizyczną.

Nordic walking to aktywność stworzona dla wszystkich. To świetny sposób na zyskanie i utrzymania dobrej kondycji swojego ciała. Serce, mięśnie, układ krwionośny – na każde z nich dobroczynny wpływ ma nordic walking. Od Ciebie zależy, czy będziesz trenować łagodnie, odprężając się przy tym, czy bardziej dynamicznie i intensywnie, poprawiając znacznie sprawność fizyczną, kształtując sylwetkę i gubiąc kilogramy.

Nordic walking to przede wszystkim ruch. To forma aktywności ruchowej, która łączy w sobie fitness i turystykę. Nordic walking łączy w sobie prostotę marszu, wszechstronność fitness, przestrzenie trekkingu, intensywność narciarstwa biegowego, wpływ na stawy zabiegów fizjoterapeutycznych i dobrą zabawę wspólnych spotkań. O nordic walking mówi się, że to jedna z bardziej towarzyskich form aktywnego spędzania czasu, a przekonać się o tym można biorąc udział w naszych treningach.

Jak zacząć? Instruktor i jego rola w treningu nordic walking

Niezwykle istotne jest, aby pierwsze kroki w nordic walking stawiać pod fachowym okiem wykwalifikowanego instruktora, gdyż to bardzo ułatwi i przyśpieszy opanowanie prawidłowej techniki nordic walking, co z pewnością zaprocentuje podczas dalszych treningów. Dużo prościej nauczyć się prawidłowych podstaw, niż później wykorzeniać złe nawyki.

Acteam tworzą wykwalifikowani i doświadczeni instruktorzy, którzy promują aktywny styl życia, organizując cykliczne treningi, kursy, szkolenia, pokazy oraz imprezy integracyjne na terenie całego kraju. Naszym celem jest propagowanie idei zdrowego trybu życia oraz dbania o dobre samopoczucie i sprawność fizyczną poprzez codzienną aktywność ruchową. Działamy profesjonalnie i z pasją – wierzymy, że poprzez zaangażowanie oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem poprawiamy jakość ludzkiego życia.

Co nas wyróżnia?

Treningi prowadzimy przez cały rok, bez względu na pogodę. U nas każdy znajdzie coś dla siebie. Ćwiczą z nami amatorzy i sportowcy, osoby, dla których nordic walking jest formą rehabilitacji oraz osoby z grup podwyższonego ryzyka (kobiety ciężarne, diabetycy itp.). W zależności od pory roku prowadzone przez nas zajęcia mają dwojaki charakter.

W okresie wiosenno-letnim pracujemy nad zwiększeniem prędkości marszu przy zachowaniu pełnej techniki nordic walking. Najczęściej w tym czasie wykonujemy treningi szybkościowe, objętościowe treningi wytrzymałościowe oraz treningi ogólnorozwojowe.

Z kolei w okresie jesienno-zimowym, ze względu na stan nawierzchni w parkach, prowadzone przez nas treningi mają charakter wytrzymałościowo-siłowy. Aby zachować podobny wydatek energetyczny często dokładamy obciążenie w postaci plecaka, kosztem zmniejszenia prędkości marszu. Trening z obciążeniem w pełnej technice nordic walking skutkuje wzrostem siły i wytrzymałości, co przekłada się na prędkość i lekkość marszu w kolejnym okresie.

W trosce o Wasze bezpieczeństwo prowadzone przez nas treningi i wykonywane podczas nich ćwiczenia konsultujemy z fizjoterapeutą. Dodatkowo uatrakcyjniamy wybrane treningi poprzez obecność fizjoterapeutów, którzy szczegółowo tłumaczą motorykę ruchu i udzielają odpowiedzi na nurtujące nas zagadnienia.

Jak trenować nordic walking?

Nordic walking – treoria i praktyka w parku

Zanim przystąpisz do zasadniczego treningu wprowadzamy kilka minut teorii nordic walking. Podczas części teoretycznej omawiamy wszystkie ważne aspekty nordic walking, w tym: historię, aspekty zdrowotne, teoretyczne podstawy techniki, potrzebny sprzęt oraz zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas zajęć.

Podczas treningu nauczysz się w praktyce prawidłowej techniki nordic walking, poznasz ćwiczenia rozgrzewające, ogólnorozwojowe oraz wyciszające.

Trening nordic walking trwa 90 minut i dzieli się na etapy: rozgrzewkę, część właściwą – marsz wraz z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, rozciąganie mięśni.

Rozgrzewka przed treningiem nordic walking

Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką, której celem jest przygotowanie organizmu do podjęcia zwiększonego wysiłku fizycznego oraz ograniczenie/eliminacja ryzyka kontuzji. Ze względu na znaczny udział mięśni i stawów podczas marszu z kijami, ćwiczenia rozgrzewające angażują całe ciało.

Prawidłowo wykonana rozgrzewka nie tylko przygotowuje organizm do wzrostu tempa metabolizmu, ale przede wszystkim wpływa na zwiększenie:

  • elastyczności mięśni i ścięgien,
  • prędkości skracania i relaksacji mięśni,
  • przepływu krwi przez tkanki oraz transportu tlenu do mięśni,
  • wydzielania płynu stawowego zmniejszającego tarcie pomiędzy powierzchniami chrząstek stawowych.

Marsz nordic walking wraz z ćwiczeniami ogólnorozwojowym

Właściwą część treningu nordic walking stanowi marsz, który przeplatany jest ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Podczas tego etapu dużo czasu poświęcamy na naukę oraz doskonalenie prawidłowej techniki nordic walking na różnych poziomach zaawansowania. W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć wykonujemy trening objętościowy polegający na ciągłym marszu bądź marsz uzupełniamy różnego rodzaju ćwiczeniami m.in.

  • ogólnorozwojowymi,
  • siłowymi ze zmiennym stopniem intensywności,
  • wytrzymałościowymi,
  • koordynacyjnymi,
  • z wykorzystaniem kijów,
  • w parach,
  • z użyciem ciężaru własnego ciała,
  • wykorzystując infrastrukturę miejsca (ławki, murki, siłownię na świeżym powietrzu, place zabaw i podejścia, na których uczymy techniki bezpiecznego podchodzenia i schodzenia ze zbocza).

Rozciąganie mięśni po treningu nordic walking

Ćwiczenia rozciągające mięśnie są bardzo istotnym elementem każdego treningu. Wykonujemy je na zakończenie zajęć. Rozciąganie nie tylko jest sposobem wyciszenia organizmu po wysiłku, ale także bywa częścią prawidłowej rozgrzewki.

Odpowiednio wykonane ćwiczenia rozciągające wpływają na:

  • rozluźnienie mięśni po treningu,
  • polepszenie ukrwienia mięśni, a tym samym szybszą regenerację organizmu (przez efektywniejszy transport tlenu i substancji odżywczych do mięśni),
  • zwiększenie zakresu ruchomości w stawach,
  • wzmocnienie ścięgien.

Zawsze staramy się, aby każdy trening był niepowtarzalny nadając mu indywidualny charakter.

Podczas całego treningu do Państwa dyspozycji pozostaje certyfikowany instruktor Acteam nordic walking, który koordynuje trening oraz odpowiada na wszelkie pytania.

Jakie są zalety uprawiania nordic walking?

Instruktorzy Acteam podczas treningów nordic walking zapewniają:

  • ruch na świeżym powietrzu w miłym towarzystwie,
  • utratę zbędnych kilogramów,
  • poprawę kondycji,
  • lepsze samopoczucie,
  • brak ograniczeń wiekowych i sprawnościowych,
  • przy odpowiedniej częstotliwości treningów optymalne spalanie tkanki tłuszczowej – w połączeniu z odpowiednią dietą nordic walking jest skutecznym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki i zachowanie zdrowia.

Jakie są efekty zdrowotne uprawiania nordic walking?

Do najważniejszych korzyści zdrowotnych płynących z systematycznego trenowania nordic walking należą:

  • angażowanie do ruchu większości mięśni naszego ciała (do 90%), a w szczególności mięśni kończyn górnych, klatki piersiowej, grzbietu, brzucha, pośladków i kończyn dolnych,
  • znaczne odciążenie stawów kończyn dolnych (skokowych, kolanowych, biodrowych) i odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • zmniejszenie napięcia mięśniowego szczególnie w obrębie kręgosłupa, a także całego organizmu,
  • poprawa ruchomości kręgosłupa i uczucie większego rozluźnienia,
  • znaczne zwiększenie spalania kalorii w porównaniu ze zwykłym marszem,
  • wzrost metabolizmu, a w konsekwencji redukcja masy ciała,
  • poprawa jędrności ciała,
  • polepszenie krążenia krwi, m.in. w kończynach górnych i dolnych,
  • obniżenie tętna spoczynkowego,
  • wzmocnienie i zwiększenie gęstości kości,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy,
  • poprawa tolerancji glukozy i redukcja zapotrzebowania na insulinę,
  • zapobieganie cukrzycy,
  • obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego,
  • wzmocnienie układu immunologicznego,
  • wzrost wydzielania endorfin tzw. hormonów szczęścia podczas długotrwałego wysiłku fizycznego z intensywnością na poziomie od umiarkowanego do wysokiego, powodującego zwiększoną odporność na ból i zmęczenie,
  • obniżenie poziomu kortyzolu i adrenalin tzw. hormonów stresu powodujących wzrost ciśnienia krwi, szybszą pracę serca, uwalnianie do krwi większej niż zwykle ilości glukozy, cholesterolu i wolnych kwasów tłuszczowych,
  • wzrost zdolności pochłaniania tlenu, a tym samym wzrost wytrzymałości organizmu na zmęczenie; opisywany jest za pomocą wskaźnika VO2 max – Maximal Oxygen Consumption, którego wartość określa maksymalną ilość tlenu, jaką organizm jest w stanie pochłonąć w danej jednostce czasu, wyrażany w ml/min/kg,
  • jednoczesne ćwiczenie szybkości, siły, wytrzymałości i koordynacji.

Cennik treningów nordic walking

Z treningów możecie korzystać na trzy sposoby:

  • Karty – jeśli posiadasz kartę FitProfit, Medicover Sport, MultiSport, PZU Sport możesz uczestniczyć w treningach bez dodatkowych opłat.
  • System karnetów – czym więcej wykupisz treningów tym taniej.
  • Opłata jednorazowa za każdy trening
  • Trening personalny – dostosowany specjalnie do potrzeb, możliwości oraz zaawansowania uczestnika. Termin i miejsce spotkania jest ustalane indywidualnie